Turistické informace

Webkamera:

Webkamera

Předpověď počasí:


Czechpoint

Operační program životní prostředí

Vletice

Vletice leží 2,5 km východně od Krásné Hory nad Vltavou v údolí u potoka Brziny a skoro půl km na jih od jeho soutoku se Svrchnicí. Osada se rozkládá podél silnice spojující Vysoký Chlumec s Krásnou Horou nad Vltavou.
Je to prastará osada, založil ji nejspíše již v 11. stol. zeman Vlet z rodu Vleticů.
Před domem čp. 11 stojí zděná zvonička s letopočtem 1885 s nápisem „Bohu a vlasti“. Z plechové střechy vystupuje jehlancová věžička s okny.

K osadě patřívaly tři mlýny – severně od Vletic „Mlynařík-Mlýnec“, „Bláhův“ a jižně pak „Hotovcův“ čp. 13. Mlynář z čp. 13 postavil z vděčnosti, že se mu uzdravila dcera u svého mlýna v tarase hezkou kapličku s letopočtem 1928 a s nápisem „Zdrávas Maria“.

Stanislav Kofroň, rodák z Vletic byl výrazný dokumentátor vesnických staveb středního Povltaví (1919 – 2009), s jehož dokumentací jsou spojena obytná stavení, roubené špýchary, roubené polygonální stodoly a mlýny Sedlčanska, Sedlecka-Prčicka a Voticka.
Zdroj: Sedlčansko, Sedlecko a Voticko, IV.díl od Čeňka Habarta
Zmizelé Čechy – Sedlčansko od Jiřího Páva a Lubomíra Procházky

V současné době je ve Vleticích 25 čísel popisných, 12 čísel evidenčních a 29 obyvatel.

Ve Vleticích si dnes můžeme odpočinout v překrásné přírodě.
Statek Vletice nabízí ubytování v pokojích a apartmá s celkovou kapacitou 12 lůžek a možnost uspořádání podnikových večírků, svateb, promocí či sportovních akcí.
Odkaz: www.rancvletice.cz

Vletice kaplička
Kaplička mlýn
Mlýn náves
Náves

Historické:

Vletice
Vletice
Vletice dům č.p8, r. 1889, nyní Jaroslav Dvořák (František Davídek nar. 1853, Marie roz. Beranová
Vletice
1920 - Vletice č.p. 14 (Krejčovi)
1920 - Vletice 14 (Krejčovi)
1939 - Vletice č.p. 14
1939 - Vletice č.p. 14

Letecké snímky:

Letecká fotografie Vletice 1 Letecká fotografie Vletice 2 Letecká fotografie Vletice 3 Letecká fotografie Vletice 4 Letecká fotografie Vletice 5 Letecká fotografie Vletice 6 Letecká fotografie Vletice 7 Letecká fotografie Vletice 8 Letecká fotografie Vletice 9 Letecká fotografie Vletice 10 Letecká fotografie Vletice 11 Letecká fotografie Vletice 12 Letecká fotografie Vletice 13 Letecká fotografie Vletice 14 Letecká fotografie Vletice 15 Letecká fotografie Vletice 16 Letecká fotografie Vletice 17