Znak města Krásná Hora nad Vltavou (odkaz na titulní stránku)

Krásná Hora nad Vltavou - Oficiální web města


Vyhledávání

 

Cesta: Titulní stránka > Turistika > Části obce

 

Plešiště

Plešiště leží asi 3,5 km severovýchodně od Krásné Hory nad Vltavou.
 

 
 
Každého návštěvníka jistě překvapí čtverhranná a věžovitá budova, která svou výškou nad všechny statky a chalupy vyniká. Stojí u domu čp. 1 a bývala nazývána Holanova Turyň. Dle pověstí prý tu sídlil rytíř Turn. Tvrz se vypíná nad potůčkem, kolem ní se zřejmě táhl příkop a v blízkosti stával nejspíše rytířský dvorec. Na návsi stojí zděná zvonička, pocházející z poloviny 19. stol., je čtverhranná a na střese má věžičku se zvonkem, který osadníci ve válce zakopali a před zrekvírováním zachránili.
U zvoničky je železný kříž na vysokém žulovém podstavci s letopočtem 1860.

Ves se ve starých spisech jmenuje Plesiště. Dle lidové tvorby název osady vznikl několika možnostmi. Ve zdejších lesích se zdržovali lupiči a měli dobré skrýše – pelechy, po peleších nazvali prý lidé osadu. Za doby Žižkovy nebyla prý ves Plešiště v těchto místech jako nyní, stála tu jen trvz Turyň, ke které lidé své chalupy přestěhovali – připlechtili – prý Plechtice, později Plešiště. Nejvíce se pravdě podobá pověst, Ples – Plesy – osady při vodě založených.
Zdroj: Sedlčansko, Sedlecko a Voticko, IV.díl od Čeňka Habarta

V současné době je v Plešištích 12 čísel popisných, 3 čísla evidenční a 3 obyvatele. ZD Krásná Hora a.s. má zde v současné době pastevní areál pro skot. Po dohodě s majitelem je možné opravenou tvrz navštívit.
 

Další foto

Zodpovídá: administrátor stránek
Vytvořeno / změněno: 31.8.2016 / 31.8.2016

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém