Město

Webkamera:

Webkamera

Předpověď počasí:


Czechpoint

Operační program životní prostředí

Tragické události na Krásnohorsku

        Obecní kronika zachycuje události a život lidí naší obce. Kronikář vždy píše raději události kladné, úspěchy hospodaření místních závodů, rozvíjení činnosti organizací a spolků, aktivity významných jednotlivců. Nemůže se ale vyhnout ani záznamu o tragédiích, které se udály a  připravily naše občany i o životy. Pokud jich nyní vzpomeneme, není to proto, abychom oživili bolest příbuzných a pozůstalých, ale abychom individuelně zvážili míru úcty a vzpomínek na ty, kteří nás předčasně opustili.

        Především by to mělo být deset našich občanů, kteří zahynuli v době fašistické německé okupace v koncentračních táborech. Na oběti fašismu vzpomeneme ale samostatně v jiném článku. Nás bude nyní zajímat více jak půlstoletí, které uběhlo od osvobození naší vlasti od německého fašismu.

        Nemálo úrazů se přihodilo při zemědělské práci ale i v místních šachtách. V době okupace tak přišel o život pan Slepička Bohuslav z Plešišť, když se samovolně roztočil rumpál, jímž se vytahovala zemina na povrch (doba okupace).

        Před úsvitem svobody byla zastřelena letci “hloubkaři” při praní prádla v rybníce u Řadov paní Petráková  (1945).

        Dobrovolnou smrtí ukončil svůj život místní statkář Josef Švagr z Krásné Hory v květnových revolučních dnech (1945).

        Při manipulaci s nalezenou vojenskou pistolí přišel o život mladý svazák Jirka Hejhal z Krásné Hory (1945).

        Jedenáctiletého hošíka Škocha z Krásné Hory přejelo pod naší obcí na silnici vozidlo a ukrátilo tak jeho nadějný život (1965).

        Profesor pražské konservatoře Jaroslav Kofroň, rodák z Vletic, utonul při rekreaci v Černém moři v Bulharsku na Slunečném pobřeží ve věku 45 let (1966).

        Také v Hojšíně nalezená výbušnina z doby války připravila o život krásnohorského rodáka Klinku a jeho tchána v Hojšíně (1970).

        Jízdě na motocyklu a nehodě podlehli v lesích u Dobříše Václav Balík z Krásné Hory a jeho spolujezdec Jan Čanda z Hostovnice (1971).

        Rodáka ze Zhoři, pana Duchoně, který se přestěhoval do pohraničí, zavalila sláma ze stohu a připravila ho tak o život (1973).

        Leteckému velkému neštěstí při tragickém návratu z rekreace podlehli dva místní naši občané manželé Peckovi z Krásné Hory (1975).

        V mladém věku zahynul při jízdě na motocyklu u Zvěstovic rodák z Podmok pan Jiří Blažek (1976).

          Zednického učně Jana Švagra z Krásné Hory zavalila při práci v Příbrami zeď a připravila ho o jeho mladý život (1979).

          Při česání ořechů na svých vysokých stromech přišli o život pan Kříž v Plešištích a pan Peták v Krásné Hoře (1986).

           Při dopravní nehodě v blízkosti Krásné Hory zahynuly dvě ženy Pavla Kuželová a Marie Marchevková (2001).

          Násilná smrt ukončila život Jiřího Čandy z Krásné Hory (2004).

 

            Na poměrně malou obec je to tragických událostí hodně a jen si třeba přát, aby v budoucnu jich bylo zapisováno do obecní kroniky co nejméně. Ti, kteří předčasně zemřeli, zasluhují úctu a vzpomínku – vedou ale i k zamyšlení a varování. Vždyť život je tak cenným darem a je škoda ho předčasně ztratit!