Město

Webkamera:

Webkamera

Předpověď počasí:


Czechpoint

Operační program životní prostředí

Ledování v Krásné Hoře

Z vyprávění bývalého kronikáře obce pana Karla Čandy:
 
“Tady bývalo řezníků, až se člověk diví, jak se tu mohli všichni uživit: Dolejšovi (dříve Hronovi a po nich Michálek, Krůtovi, Sedláčkovi a pak Raškovi, Kutinovi, Kožíškovi, Hejhalovi, Týcovi, Máchovi a Chottovi.
          Ledovalo se zpravidla již před vánocemi, aby se ledování spojilo s výlovem rybníka. To se smluvili zpravidla všichni najednou “na koho nezbylo, musel ledovat až daleko v Obecňáku”. Většinou to vyšlo ale všem u Lazny.
             To se od rána scházeli chlapi s háky a sekerami, aby se dali do práce. Babička Čandová (u “Kolářů) navařila vždy hrnec čaje, protože “žitná” od hospodských chlapům nestačila a i ten hlt teplého čaje přišel všem vhod. Když se některý ledař zkoupal, byla dobrá i pec. Ani sláma omotaná kolem bot nebyla při zmáchání nic platná. Děti měly eldorádo kolem modrozelených hromad ledu a rády si mezi nimi po návratu ze školy hrály.
            Povozníky byli – Jirásek, Setikovský, ale i mladý Pepík Chmátalů, protože čtrnáctiletí kluci již tehdy jezdili s koňmi a jak si toho proti těm druhým klukům považovali!
            Pěkně udržoval pořádek ve své lednici především hostinský Mácha. Měl hromadu ledu pro pivo a jinou zas k chlazení masa. K tomu používal navíc slámy a plachet. Odvážní kluci zkoušeli vozit se na krách jako šífech, což mnohého vyplatilo a musel se běžet domů sušit.
             Pracovníky při ledování byla většinou chudina z obce a chalup z okolí. Velká odměna za tuto namáhavou práci nebyla.
             Že čistota vod bývala dříve větší je vidět z toho, hostinští ještě v létě přidávali do džbánků k ochlazení piva i kousek ledu”.
(Použito vyprávění z roku 1974)